RPH Matematik Tahun 1
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATEMATIK
TAHUN 1
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas : 1 Mahabbah
Tarikh : 4 Mei 2015
Masa : 8.30 hingga 9.30 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 36 orang
Bidang : Nombor dan Operasi
Tajuk : Tambah Nombor Hingga 10
Standard Pembelajaran : 2.3 (ii)
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,
murid dapat :
murid dapat :
1. menambah dua nombor menggunakan bahan konkrit.
2. menambah menggunakan garis nombor.
3. melengkapkan ayat matematik tambah.
Elemen Merentas : Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian ,memadan
Kurikulum(EMK) Teknologi dan Komunikasi (Penggunaan LCD )
Kurikulum(EMK) Teknologi dan Komunikasi (Penggunaan LCD )
Penerapan Nilai : Bekerjasama, berhati-hati,daya usaha, keberanian
Kemahiran Berfikir : Membanding dan membeza.
Bahan Bantu Mengajar : Batang aiskrim, alat pembilang (straw) , kad bergambar,kad nombor
Penilaian Pengajaran & : Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Pembelajaran
Langkah
|
Butiran Kegiatan guru
|
Hasil Pembelajaran
|
Strategi/Catatan
|
Set Induksi
(6 minit)
|
-Guru menayangkan video ‘Sepuluh budak hitam’.
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang bilangan budak hitam
|
- Murid memerhati video yang ditayangkan dengan penuh teruja.
-Murid memberi respon kepada soalan guru.
|
BBM:
Video
‘Sepuluh budak hitam’
|
Langkah 1
(17 minit)
|
-Guru menunjukkan kad imbasan bergambar.
-Guru menyoal murid jumlah bilangan objek yang terdapat dalam gambar.
-Guru menyoal beberapa soalan tambah dan meminta murid membilang menggunakan alat pembilang yang di bawa.
-Secara rawak guru menyoal jumlah sebenarnya.
|
-Murid memerhatikan kad imbasan bergambar yang ditunjukkan oleh guru.
-Murid menyatakan jumlah objek yang terdapat dalam gambar.
-Murid menambah menggunakan alat pembilang.
-Murid menyatakan jumlah sebenarnya dan menulis ayat matematik tambah di papan tulis.
|
BBM:
Kad bergambar
TKP:
Visual linguistik
Interpersonal
Intrapersonal
BBM:
Alat Pembilang
(straw)
Nilai:
Daya usaha
Tekun
|
Langkah 2
(15 minit)
|
-Guru menerangkan cara menambah menggunakan garis nombor.
-Guru ulangi dengan garis nombor yang lain.
-Guru meminta murid menambah menggunakan garis nombor. |
-Murid mendengar dan melihat langkah-langkah menambah menggunakan garis nombor.
Murid memerhati dan memahami penerangan guru.
-Murid menunjukkan langkah-langkah menambah menggunakan garis nombor pada papan tulis., |
BBM:
Slaid garis nombor, LCD
Pendekatan Pembelajaran: Pembelajaran Berbantukan Teknologi |
Langkah 3
(17 minit)
|
-Guru meminta murid menjawab soalan dalam lembaran kerja.
-Guru membuat perbincangan soalan-soalan yang terdapat dalam lembaran kerja .
|
- Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja.
-Murid memberi respon jawapan soalan tambah yang di buat.
|
BBM:
Lembaran kerja
Nilai:
Kerjasama
|
Penutup
(5 minit)
|
-Guru menayangkan slaid pantun.
-Guru meminta murid membaca beramai-ramai dengan
|
-Murid memerhati slaid pantun yang dipamerkan.
-Murid membaca beramai-ramai dengan
|
BBM:
Slaid pantun
|
Perkongsian rph yang bagus..mudah untuk buat rph lepas ni
ReplyDeletePerkongsian rph yang bagus..mudah untuk buat rph lepas ni
ReplyDeletebagus dijadikan panduan buat guru-guru...
ReplyDelete